Masaż, Kosmetyka, Uroda Blog > Masaż sportowyDzisiaj jest 25-4-2024 godzina 2:13:10

Masaż sportowy

Masaż Sportowy.

Masaż sportowy - dla kogo i na czym polega.

Masaż sportowy przeznaczony jest do osób, które dość często uprawiają sport. W swoich technikach zbliżony jest do masażu klasycznego, jednak wykonywany jest z dużo większą mocą i z większą intensywnością.
Pomaga zapobiec kontuzjom, likwiduje skutki nadmiernego treningu, grzeje i relaksuje mięśnie oraz zapobiega efektom ubocznym ćwiczeń.
Masaż sportowy jest formą leczenia problemów (zdolną do redukowania wielu problemów) - jest najlepszą terapią uwalniającą od napięć mięśni i przywraca równowagę układu mięśniowo-szkieletowego.
Aby masaż sportowy zadziałał, należy wykonać co najwyżej 20 zabiegów, po których stosuje się minimum dwutygodniową przerwę, ze względu na objawy przyzwyczajenia mięśni do bodźców masażu.
Celem zabiegu jest zapobieganie objawom, które mogą powstać w wyniku długich przeciążeń mięśni i stawów.

 

Masaż sportowy zwykle pełni następujące funkcje:

- rozgrzewa
- regeneruje
- leczy

Masaż sportowy dzieli się na cztery etapy:

1. Masaż treningowy
Stosuje się go podczas całego cyklu treningowo – startowego. Celem wykonywania masażu treningowego jest zwiększenie zdolności sportowca do wysiłku, zwiększenie możliwości jego organizmu. Stosowane techniki to energiczne rozcieranie i ugniatanie. Głębokość masażu, intensywność i czas trwania zależą od osobistych cech i właściwości zawodnika, jak również od rodzaju sportu który uprawia. Masażowi podlegają tylko te grupy mięśni, które najbardziej pracują podczas treningu. Ostatni masaż treningowy należy wykonać na 2 dni przed docelowymi zawodami. Ostatnie masaże powinny być nieco dłuższe i bardziej energiczne, mięśnie które będą obciążane, powinny przyjąć na siebie najważniejsze obciążenia.
 
2. Masaż przed zawodami
Zabieg jest wykonywany dzień po ostatnim masażu treningowym i stosowany aż do dnia startu. Masaż powinien być na całym ciele.
 
3. Masaż startowy
Ten masaż wykonywany jest przed rozgrzewką przy zawodach. Masaż startowy sprzyja szybkiemu dostarczeniu energii cieplnej do mięśni i aparatu więzadłowo-stawowego. Dzięki temu więzadła trzymają elastyczność, a mięśnie zwiększają zdolność skurczową, a tym samym stają się bardziej wytrzymałe na urazy. Szczególnie należy zwrócić uwagę na rozmasowanie przyczepów mięśniowych. Ze względu na specyfikę sportu, wykonywany masaż może być:
delikatny – dla sportowców długo dystansowych
mocny – dla sportowców krótko dystansowych
rozluźniający – dla sportowców bojących się, zestresowanych
 
4. Masaż powysiłkowy
Przeprowadza się go chwilę po zawodach, ale też w trakcie przerw między poszczególnymi startami. Większość czasu poświęca się na mięśnie grzbietu, karku z barkami i grupę mięśni, które były najmniej obciążone w czasie trwania zawodów. Stosuje się wtedy masaż pobudzający z przewagą głębokiego rozcierania, ugniatania, szybkiego oklepywania. Mniej czasu poświęca się na masowanie mięśni najbardziej używanych podczas wysiłku, stosując techniki rozluźniające typu głaskanie, rozcieranie, powierzchowne ugniatanie w powolnym tempie. Można też wykonać drenaż limfatyczny.
 
Masaż sportowy to element odnowy biologicznej
sportowca. Wykonuje się go celem zniwelowania objawów nadmiernego treningu i zapobieganiu kontuzjom. Ponadto masaż sportowy poprawia metabolizm i pozwala się zrelaksować.